Asset Publisher Asset Publisher

Drzewostany referencyjne

Ostoje różnorodności biologicznej  to obszary wyłączone z użytkowania gospodarczego. Możliwość prowadzenia w nich prac związanych z pozyskaniem drewna zachodzi jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach (np. z przyczyn bezpieczeństwa,  p.poż.,  przejezdności dróg itp.) i każdorazowo musi być uzgodniona z nadleśniczym bądź jego zastępcą. Sposób prowadzenia tych prac nie może w żaden sposób naruszać charakteru ostoi.
Celem ochrony terenów różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych jest między innymi poprawa warunków bytowania i rozwoju organizmów żywych, w tym tych związanych z rozkładającym się drewnem. Dlatego też w ostojach nie usuwa się posuszu oraz wszelkiego martwego drewna tak na pniu jak i leżącego.
Ogólna powierzchnia ostoi różnorodności biologicznej  w Nadleśnictwie Gościno wynosi  1830,65 ha co stanowi 8% powierzchni leśnej nadleśnictwa.
Powierzchnię poszczególnych ostoi różnorodności biologicznej przedstawia poniższa tabela.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Grzybobranie

Grzybobranie

Co najmniej 20 milionów kilogramów – tyle jadalnych grzybów czeka na nas każdego roku w polskich lasach.

W przeciwieństwie do wielu krajów, w Polsce ich zbieranie jest prawie nieograniczone, gdyż większość naszych lasów jest państwowa.

Grzybobranie to wręcz polska tradycja, to jednocześnie czynność mająca bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zapewnia nam rozrywkę, wypoczynek a także oczywiście doznania kulinarne.
Przy okazji grzybobrania możemy podziwiać piękno lasów, cieszyć się zdrowym, świeżym powietrzem oraz bez ograniczeń korzystać z pozostałych darów leśnego runa.
Lasy Państwowe zapraszają miłośników grzybów do naszych wspólnych, zawsze otwartych lasów.