Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Sprzedaż drewna, choinek i sadzonek

Sprzedaż drewna w leśnictwach:

W każdy poniedziałek po szóstym dniu miesiąca:
Karlino, Włościbórz, Świelubie

W każdy wtorek po szóstym dniu miesiąca:
Wierzchomino, Grzybowo, Dębica

W każdą środę po szóstym dniu miesiąca:
Strachomino, Bagicz, Trzynik, Ledowo, Rzesznikowo

W każdy czwartek po szóstym dniu miesiąca:
Pobłocie, Lepino, Sławoborze, Słowenkowo, Rymań, Powalice, Międzyrzecze, Grzybowo

Drewno może być wydawane tylko we wtorki i czwartki każdego tygodnia.
Numery telefonów do poszczególnych leśnictw znajdują się w dziale „Kontakty".

 

W sprawach związanych ze sprzedażą sadzonek prosimy kontaktować się z pracownikiem działu technicznego, Pawłem Paczosem:

nr tel.  (94)  351 25 17

e-mail:  pawel.paczos@szczecinek.lasy.gov.pl

Proponujemy również odwiedzenie poniższej strony, która zawiera informacje o sadzonkach i nasionach sprzedawanych przez RDLP w Szczecinku oraz odnośniki do pozostałych dyrekcji Lasów Państwowych:

Sadzonki i nasiona w RDLP

 

Cennik drewna do pobrania poniżej.

resources-to-get