Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Prace z zakresu hodowli lasu głównie obejmują :
•    prowadzenie odnowień naturalnych z samosiewów,
•    odnowienia powierzchni zrębowych,
•    zalesienia gruntów porolnych,
•    poprawki (dosadzanie sadzonek w uprawach leśnych w miejscach, gdzie zasadzone sadzonki nie rokują przyszłości lub obumarły),
•    prace pielęgnacyjne (pielęgnowanie gleby, czyszczenia wczesne, czyszczenia późne, trzebieże wczesne, trzebieże późne).
Wielkość wykonanych w poszczególnych latach zabiegów wynika głównie z potrzeb hodowlanych drzewostanów. I tak: ilość odnowień zależy od ilości cięć odnowieniowych w minionych latach; rozmiar pielęgnowania gleby uzależniony jest od ilości upraw leśnych i stopnia ich zachwaszczenia, ilość czyszczeń i trzebieży zależy m.in. od udziału drzewostanów w poszczególnych przedziałach wiekowych, a także od dynamiki ich wzrostu, intensywności zabiegów w poprzednim nawrocie.
Rocznie zostaje odnowionych ponad 140 ha powierzchni, w tym ok. 20 ha to odnowienia naturalne. Na przestrzeni ostatnich 15 lat Nadleśnictwo przyjmowało średnio ok. 75 ha gruntów rolnych rocznie, które sukcesywnie podlegają zalesieniu. Także rocznie ponad 1000 ha podlega zabiegom pielęgnacyjnym (wykaszanie traw wokół sadzonek, czyszczenia wczesne i późne).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia w udziału w akcji #sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem!

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!

W Nadleśnictwie Gościno akcja odbędzie się w piątek 20 września w godzinach od 11:30 do 13:30.

Zbiórka odbędzie się na początku drogi pożarowej przy trasie do Charzyna, w pobliżu skrzyżowania tej drogi z drogą nr 162 Kołobrzeg - Świdwin. Miejsce pokazane jest na zdjęciu.

Dane:  54°6'54.43"N    15°35'9.72"E

Nadleśnictwo zapewnia worki na śmieci i rękawiczki.

Koordynatorką akcji jest Pani Anna Kurpiewska (tel. 694 470 701).