Wydawca treści
Gospodarka łowiecka
Gospodarka łowiecka w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie ustawy z dnia 13.10.1995 r. Prawo Łowieckie. Łowiectwo zdefiniowane jest tu jako element ochrony środowiska przyrodniczego i w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej.
Całość objętych ustawą przepisów zawiera potwierdzenie wpływu zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych na stosunek człowieka do przyrody i łowiectwa, wskazując zarazem na konieczność ochrony i hodowli zwierzyny dla potrzeb ogólnonarodowych.
Nadleśnictwo Gościno nadzoruje prowadzenie gospodarki łowieckiej w obrębie 16 obwodów łowieckich. Na nadzorowanym przez Nadleśnictwo obszarze łowieckim występują następujące gatunki zwierząt łownych: łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki, lisy, kuny, tchórze, zające, kuropatwy, dzikie kaczki, grzywacze.
W ramach zagospodarowania obwodów łowieckich pod kątem poprawy warunków bytowania zwierzyny wprowadza się dzikie drzewa owocowe i podszyty, zakłada remizy śródpolne, uprawia poletka łowieckie, utrzymuje się wodopoje oraz szereg urządzeń łowieckich (paśniki, lizawki itp.).
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Położenie
Położenie
Nadleśnictwo Gościno położone jest na terenie województwa zachodniopomorskiego. Swoim zasięgiem obejmuje następujące gminy: Karlino-Miasto, Karlino, Kołobrzeg-Miasto, Kołobrzeg, Będzino, Biesiekierz, Dygowo, Gościno, Rymań, Siemyśl, Sławoborze, Ustronie Morskie, Brojce i Płoty.
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi 1078,31 km2, lesistość na poziomie 21,9 %, zaś ilość kompleksów leśnych wynosi 601. Powierzchnia ogólna Nadleśnictwa to 24 533 ha, w tym powierzchnia lasów 22 704 ha. Nadleśnictwo podzielone jest na trzy obręby: Obręb Dygowo (10 547 ha), Obręb Gościno (6 475 ha) i Obręb Rymań (7 511 ha). W skład obrębów wchodzi 18 leśnictw i 1 gospodarstwo szkółkarskie.