Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kolejna akcja #sadziMY w Nadleśnictwie Gościno

Kolejna akcja #sadziMY w Nadleśnictwie Gościno

W ramach akcji #sadziMY dotychczas rozdysponowaliśmy ponad 1000 sadzonek. Przygotowane drzewka można było odebrać przy siedzibie Nadleśnictwa Gościno w dniu 12 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo w ramach powyższej akcji oraz Dnia Ziemi przekazaliśmy sadzonki dla dzieci do szkół i przedszkoli, które jako prezent dla Naszej Planety sadziły drzewa na swoich podwórkach, działkach, placach zabaw czy też skwerach zieleni. Zobaczcie naszą galerię zdjęć z zajęć przyrodniczo - leśnych oraz sadzenia. Dziękujemy za wszystkie zdjęcia i cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie lasem. 

Każde drzewo to ostoja życia, miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka – cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń. Pamiętajmy również, że drzewa dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec - drewno, tworzący domy również dla nas.

Nadal zachęcamy, by wziąć drzewko i posadzić je na własnej działce, przy domu, bądź nawet tam, gdzie pracujemy. Kolejna akcja już 27 kwietnia 2024 roku. Każdy, kto przyniesie 2 kg makulatury otrzyma sadzonkę. Do przekazania będzie kilkaset drzewek. Czekamy na Was od godziny 10:00 przed sklepem Bricomarche w Kołobrzegu.