Program "Zanocuj w lesie"

Zainteresowanie bushcraftem i survivalem wciąż wzrasta, dlatego wychodząc mu naprzeciw Lasy Państwowe udostępniają obszary, na których można nocować na łonie natury.
Nadleśnictwo Gościno wyznaczyło do takiej formy rekreacji tereny wokół jeziora Popiel (Studnica).

Zanim jednak udasz się na wyprawę, prosimy zapoznać się z kilkoma poniższymi informacjami.

1.   Regulamin korzystania z obszaru.

2.   Miejsce do rozpalenia ogniska wyznaczone zostało na plaży nad jeziorem Popiel (Studnica).

Drewno do rozpalenia ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą, pozyskiwanie drewna i innego materiału  w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych jest zabronione.

3.  Nadleśnictwo wyraża zgodę na używanie kuchenek gazowych z zachowaniem zapisów regulaminu.

4.   Mapa okresowego zakazu wstępu do lasu - https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/                         

 Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.                                                                  

5.    Zasady bezpiecznego korzystania z lasu - http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce

6.    Na niektórych pozycjach mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje wówczas tymczasowy zakaz wstępu.

7.   Niektóre szlaki turystyczne mogą być również tymczasowo zamknięte, możliwa jest też zmiana przebiegu szlaków.

8.    W okresie jesiennym i zimowym mogą odbywać się polowania zbiorowe, które koła łowieckie mają obowiązek zgłaszać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  
Terminy polowań zbiorowych - http://kolofoka.org

9.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż dwie noce lub/i więcej niż dziewięć osób w jednym miejscu, musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres goscino@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż dwa dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 533 314 439.

Nadleśnictwo Gościno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program o nazwie „Zanocuj w lesie”.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Międzynarodowy Dzień Lasów

Międzynarodowy Dzień Lasów

21 marca Zgromadzenie Narodowe ONZ ustanowiło Międzynarodowym Dniem Lasów. To także początek wiosny – czas przebudzenia się do życia przyrody i wielkiego symbolicznego zaproszenia społeczeństwa do polskich lasów. „Lasy Państwowe. Zapraszamy” pod takim hasłem Lasy Państwowe przypominają, że lasy w Polsce są otwarte i dostępne dla wszystkich.

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzanych jest przez PGL LP. Te są dostępne dla wszystkich przez cały rok.

- Polskie lasy są zdrowe i piękne, wiele tracimy nie odwiedzając ich, a są przecież na wyciągnięcie ręki. Warto wiedzieć, że powierzchnia lasów w Polsce wciąż się zwiększa. Na przestrzeni 68 lat udało nam się zwiększyć lesistość kraju z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od 1995 do 2012 roku posadzono 33 tys. ha lasów – przypomina Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

21 marca leśnicy z całego świata będą również informować o znaczeniu lasów dla życia każdego człowieka. Jak wylicza ONZ, od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie oraz istotna część globalnej gospodarki (wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie). Są one domem dla 80 proc. gatunków roślin i zwierząt (w Polsce w środowisku leśnym występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65 proc. wszystkich u nas spotykanych). Lasy pełnią ważną funkcję „pochłaniacza" dwutlenku węgla (np. drzewa w polskich lasach mogą zmagazynować łącznie aż 900 mln ton węgla). Co roku leśnicy w Polsce sadzą 500 mln nowych drzew. Ciekawostką jest, że młode drzewa pochłaniają znacznie więcej CO2 niż stare. Najstarsze, ulegające rozpadowi, wydzielają ten gaz do atmosfery. Lasy zatrzymują też wodę, przeciwdziałając powodziom (tylko dzięki realizowanemu przez Lasy Państwowe programowi tzw. małej retencji lasy na terenach nizinnych zmagazynują ok. 120 mln m sześc. wody).

Lasy zapewniają nam też inne, bardziej namacalne korzyści niemal w każdej dziedzinie życia i w niemal każdym miejscu – od kuchni, przez aptekę, po plac budowy. Najważniejszym leśnym produktem jest drewno, surowiec trwały i elastyczny, a przy tym relatywnie tani, który wciąż znajduje 30 tys. różnych zastosowań. To jeden z niewielu materiałów ekologicznych, który powstaje w wyniku naturalnego procesu biologicznego i nie wymaga nakładów energii obciążających nasze portfele lub środowisko. Jego zasoby – pod warunkiem prowadzenia rozsądnej gospodarki – są niewyczerpane.