Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 dębów na 100-lecie TPD

100 dębów na 100-lecie TPD

W dniu 07.11.2019 roku w leśnictwie Bagicz podopieczni z przedszkoli i ognisk wraz z pracownikami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wzięli udział w akcji sadzenia drzew pod nazwą „100 dębów na 100-lecie TPD” zorganizowanej przy współpracy Nadleśnictwa Gościno. 

W wydarzeniu wzięła udział również Pani Wójt Gminy Ustronie Morskie Bernadeta Borkowska.

Każdy z uczestników miał możliwość posadzić przygotowane roczne drzewka dębu i grabu. Po kilku słowach wstępu i omówieniu zasad prawidłowego sadzenia drzew, dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do działania. Pomocą służyli leśnicy z Nadleśnictwa Gościno. Dla każdego uczestnika przewidziany był certyfikat oraz upominki od Nadleśnictwa w postaci kolorowanek, magnesów i breloków. Na zakończenie imprezy przygotowany został dla wszystkich poczęstunek przy ognisku. W trakcie akcji przeprowadzono także inne zabawy i konkursy edukacyjne. Na pamiątkowych certyfikatach zostały podane współrzędne pozycji, na której wykonano sadzenie, tak by w przyszłości uczestnicy mogli podziwiać „swoje” drzewa.

Zdj. Pan Marcin Golik