Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

100 dębów na 100-lecie TPD

100 dębów na 100-lecie TPD

W dniu 07.11.2019 roku w leśnictwie Bagicz podopieczni z przedszkoli i ognisk wraz z pracownikami Towarzystwa Przyjaciół Dzieci wzięli udział w akcji sadzenia drzew pod nazwą „100 dębów na 100-lecie TPD” zorganizowanej przy współpracy Nadleśnictwa Gościno. 

W wydarzeniu wzięła udział również Pani Wójt Gminy Ustronie Morskie Bernadeta Borkowska.

Każdy z uczestników miał możliwość posadzić przygotowane roczne drzewka dębu i grabu. Po kilku słowach wstępu i omówieniu zasad prawidłowego sadzenia drzew, dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do działania. Pomocą służyli leśnicy z Nadleśnictwa Gościno. Dla każdego uczestnika przewidziany był certyfikat oraz upominki od Nadleśnictwa w postaci kolorowanek, magnesów i breloków. Na zakończenie imprezy przygotowany został dla wszystkich poczęstunek przy ognisku. W trakcie akcji przeprowadzono także inne zabawy i konkursy edukacyjne. Na pamiątkowych certyfikatach zostały podane współrzędne pozycji, na której wykonano sadzenie, tak by w przyszłości uczestnicy mogli podziwiać „swoje” drzewa.

Zdj. Pan Marcin Golik