Asset Publisher Asset Publisher

Lasy HCVF

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych - zidentyfikowane według kryteriów HCVF (High Conservation Value Forests) adoptowanych do warunków Polski przez Związek Stowarzyszeń "Grupa Robocza FSC Polska".

Lasy będące HCVF (polskie znaczenie skrótu to: Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych) są wyznaczane w oparciu o "Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce, Adaptacja do warunków Polski, lipiec 2006 r., autorstwa Związku Stowarzyszeń "Grupa Robocza FSC Polska".

1. Kryteria wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce dostępne są na stronie www.pl.fsc.org

2. Powierzchnie poszczególnych kategorii lasów HCVF w Nadleśnictwie Gościno podane są w załączniku poniżej.

3. W plikach załączników dostępne są również mapy poszczególnych kategorii HCVF.

Wszelkie opinie, propozycje i uwagi dotyczące powyższych obszarów, a także ewentualne propozycje nowych obszarów lasów HCVF prosimy zgłaszać na piśmie do Nadleśnictwa Gościno.

W dniach 11-25.04.2014 roku nadleśnictwo przeprowadziło procedurę konsultacji społecznych dotyczących lasów kluczowych dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności  (Kat.6 - Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnej społeczności: miejsca historyczne i kulturowe).

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jak się znaleźć w lesie

Jak się znaleźć w lesie

Leśnicy z chęcią witają każdego, kto ma ochotę na kontakt z naturą. Jeżeli szukasz miejsca na chwilę relaksu znajdziesz go na terenie Lasów Państwowych.  Co można robić w lesie? Można biegać, zbierać grzyby, jagody, fotografować przyrodę, uprawiać nordic walking. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zanim wybierzemy się jednak na wycieczkę do lasu, warto odpowiednio przygotować się na taką wyprawę.

Spacerując po lesie, podziwiając przyrodę, zbierając grzyby czy jagody możemy nagle przestać rozpoznawać swoje otoczenie i mieć problemy z określeniem kierunku, z którego przybyliśmy. Tak właśnie było w przypadku małżeństwa, które wybrało się do lasu.  W pewnym momencie nie mogli oni odnaleźć drogi do miejscowości, w której pozostawili swój samochód. Wykonali telefon do komendanta posterunku straży leśnej Pana Adama Drabiuka.
- Otrzymałem telefon od pani, która poinformowała mnie, że razem z mężem wybrali się na grzyby i zgubili w lesie - mówi Pan Adam Drabiuk - Po głosie kobiety można było stwierdzić, że jest zapłakana i przerażona zaistniałą sytuacją. Słysząc ją powiedziałam, aby się uspokoiła, i że na pewno im pomogę w bezpiecznym powrocie do domu.
Najpierw małżeństwo zostało poproszone o znalezienie charakterystycznego miejsca, tak by można sprawdzić na mapie, gdzie się znajdują. Udało się odnaleźć słupek oddziałowy.
- Po ustaleniu miejsca powiedziałem, aby stanęli w taki sposób, żeby numer 573 był za ich plecami i by szli przed siebie, aż dojdą do łąki lub szerokiej piaszczystej drogi - kontynuuje Pan Drabiuk - Kiedy szli, byłem z nimi w ciągłym kontakcie telefonicznym. Około godziny 16:00 małżeństwo natrafiło na kolejny słupek. Wtedy wiedziałem, że idą w dobrym kierunku, jednak zaczęło się robić ciemno, a do miejscowości zostało jeszcze 1 km drogi. Poprosiłem, by zostali w tym miejscu i nigdzie nie odchodzili, a ja po nich pojadę i zabiorę ich z lasu.
Około godziny 17 udało się odnaleźć zagubionych grzybiarzy. Zostali oni zawiezieni pod posesję, przy której znajdował się ich samochód.

Najważniejsze jest zachowanie spokoju. Nawet gdy nie masz zasięgu w telefonie i nie możesz zadzwonić po pomoc, to dzięki naszym wskazówkom na pewno odnajdziesz drogę.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem „Jak nie zgubić się w lesie”.