Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

EKO FESTYN na 4 łapy

EKO FESTYN na 4 łapy

W dniu 29 września 2024 roku Nadleśnictwo Gościno pojawiło się ze swoim stoiskiem na festynie ekologicznym pod nazwą „EKO FESTYN na 4 łapy”.  Wydarzenie było zorganizowane przez Urząd Miasta Kołobrzeg przy współpracy z rożnymi organizacjami.

W programie imprezy przewidziana była m.in. gra miejska, bieg na orientację, rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy ogródek i balkon.
Dla odwiedzających stoisko nadleśnictwa przewidziane były takie atrakcje jak pytania z nagrodami, rozpoznawanie gatunków drzew i tropów zwierząt, leśne tatuaże, malowanie plastrów drewna, koło fortuny oraz karty memory.

Bardzo cieszy nas fakt, iż stoisko cieszyło się nie tylko zainteresowaniem najmłodszych lecz również dorośli próbowali swoich sił.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a gościom za uczestnictwo.