Asset Publisher
Historia
Nadleśnictwo Gościno w granicach zbliżonych do obecnego stanu utworzone zostało na podstawie zarządzenia Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 10.11.1978 r.
W skład Nadleśnictwa weszły obręby: Dygowo, Gościno, Rymań i Nosowo. Wcześniej obręby te stanowiły samodzielne Nadleśnictwa.
Trzon powierzchni lasów tworzących ówczesne Nadleśnictwo Gościno powstał z upaństwowienia lasów prywatnych, przeważnie wielkiej i drobnej własności poniemieckiej - ok. 9800 ha (65 %), W skład Nadleśnictwa weszły także dawne Lasy Państwowe o powierzchni - ok. 2500 ha (17 %), upaństwowione lasy komunalne miasta Kołobrzeg - ok. 1700 ha (11 %) oraz inne grunty, głównie przydzielone do zalesień - ok. 1000 ha (7 %). W następnych latach wzrost powierzchni ogólnej Nadleśnictwa następował poprzez przyjmowanie pod zalesienia gruntów niskiej jakości drobnych kompleksów lasów i różnego rodzaju nieużytków.
W drzewostanach sosnowych i mieszanych stosowano zrębowy sposób użytkowania. Odnowienia głównie prowadzono sztucznie sosną z domieszką świerka, dębu, buka i brzozy. Odnowienia buka i dębu osiągano z obsiewu naturalnego ze sztucznym uzupełnieniem sosną. Na uznanie zasługuje fakt, że powierzchnie zabagnione i nadmiernie uwilgotnione były zmeliorowane siecią rowów otwartych.
Po wojnie, od 1946 do 1952 roku gospodarkę w omawianych lasach prowadzono na podstawie przybliżonej tabeli klas wieku. Od 1952 roku obowiązywał plan prowizorycznego urządzania gospodarstwa leśnego. W roku 1945 przeprowadzona została rewizja użytkowania przedrębnego, a w roku 1946 rębnego. Pierwszy plan definitywnego urządzania lasu sporządzono w 1965 roku.
Asset Publisher
EKO FESTYN na 4 łapy
EKO FESTYN na 4 łapy
W dniu 29 września 2024 roku Nadleśnictwo Gościno pojawiło się ze swoim stoiskiem na festynie ekologicznym pod nazwą „EKO FESTYN na 4 łapy”. Wydarzenie było zorganizowane przez Urząd Miasta Kołobrzeg przy współpracy z rożnymi organizacjami.
W programie imprezy przewidziana była m.in. gra miejska, bieg na orientację, rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy ogródek i balkon.
Dla odwiedzających stoisko nadleśnictwa przewidziane były takie atrakcje jak pytania z nagrodami, rozpoznawanie gatunków drzew i tropów zwierząt, leśne tatuaże, malowanie plastrów drewna, koło fortuny oraz karty memory.
Bardzo cieszy nas fakt, iż stoisko cieszyło się nie tylko zainteresowaniem najmłodszych lecz również dorośli próbowali swoich sił.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a gościom za uczestnictwo.