Program "Zanocuj w lesie"

Zainteresowanie bushcraftem i survivalem wciąż wzrasta, dlatego wychodząc mu naprzeciw Lasy Państwowe udostępniają obszary, na których można nocować na łonie natury.
Nadleśnictwo Gościno wyznaczyło do takiej formy rekreacji tereny wokół jeziora Popiel (Studnica).

Zanim jednak udasz się na wyprawę, prosimy zapoznać się z kilkoma poniższymi informacjami.

1.   Regulamin korzystania z obszaru.

2.   Miejsce do rozpalenia ogniska wyznaczone zostało na plaży nad jeziorem Popiel (Studnica).

Drewno do rozpalenia ogniska w wyznaczonym miejscu przynieś ze sobą, pozyskiwanie drewna i innego materiału  w dowolnym celu, np. rozpalenia ognia czy budowy konstrukcji obozowych jest zabronione.

3.  Nadleśnictwo wyraża zgodę na używanie kuchenek gazowych z zachowaniem zapisów regulaminu.

4.   Mapa okresowego zakazu wstępu do lasu - https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/                         

 Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.                                                                  

5.    Zasady bezpiecznego korzystania z lasu - http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce

6.    Na niektórych pozycjach mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje wówczas tymczasowy zakaz wstępu.

7.   Niektóre szlaki turystyczne mogą być również tymczasowo zamknięte, możliwa jest też zmiana przebiegu szlaków.

8.    W okresie jesiennym i zimowym mogą odbywać się polowania zbiorowe, które koła łowieckie mają obowiązek zgłaszać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  
Terminy polowań zbiorowych - http://kolofoka.org

9.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż dwie noce lub/i więcej niż dziewięć osób w jednym miejscu, musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza oraz przesłanie go na adres goscino@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż dwa dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: tel. 533 314 439.

Nadleśnictwo Gościno przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program o nazwie „Zanocuj w lesie”.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Ochrona starolasów – nasza odpowiedzialność za przyszłość lasów

Ochrona starolasów – nasza odpowiedzialność za przyszłość lasów

Lasy Państwowe podejmują kolejne kroki w kierunku ochrony najcenniejszych przyrodniczo terenów leśnych. W centrum naszych działań znajdują się dziś starolasy – obszary o wyjątkowej wartości ekologicznej i przyrodniczej, które stanowią kluczowe siedliska dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Trwają intensywne prace nad procesem wyznaczania lasów pod szczególną ochroną. Wczoraj w Dyrekcji Generalnej odbyło się spotkanie kierownictwa Lasów Państwowych i  zastępców dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych ds. zrównoważonej gospodarki leśnej w sprawie propozycji LP dotyczących wzmocnienia ochrony leśnych zasobów przyrodniczych i wyznaczenia starolasów.

Jesteśmy świadomi potrzeby wyznaczenia starolasów, braliśmy udział w tworzeniu europejskich wytycznych definiujących starolasy i lasy pierwotne. W tej chwili takie lasy są identyfikowane w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Ta forma będzie funkcjonowała w Europie na równi z rezerwatami przyrody.

- Nasze działania są wieloetapowe i prace trwają na wszystkich szczeblach organizacji; od wytypowania i preselekcji lasów spełniających kryteria poprzez weryfikację terenową. Precyzowanie wyznaczonych terenów to żmudny proces terenowy – komentuje Jerzy Fijas, z-ca dyrektora ds. zrównoważonej gospodarki leśnej.

W ramach naszej strategii planujemy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować pozyskiwanie drewna na 17% zarządzanej przez nas powierzchni leśnej, co obejmuje ponad 1,2 mln hektarów. Szczególną uwagę poświęcamy właśnie dziś starolasom, które wymagają dodatkowej ochrony, aby zachować ich unikalny charakter i kluczową rolę w ekosystemie.

Dlaczego starolasy są tak ważne?

Dojrzałe, stabilne i zgodne z siedliskiem  drzewostany są kluczowe dla zachowania różnorodności biologicznej, regulacji klimatu oraz zapewnienia siedlisk dla licznych gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Dlatego szczegółowo weryfikujemy w terenie wszystkie wskazane obszary, aby zapewnić ich optymalną ochronę.

Zachęcamy do śledzenia naszych działań i dzielenia się opiniami.

W dobie zmian klimatu ochrona starolasów to wspólna odpowiedzialność za przyszłość lasów Europy.