Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

W lasach Nadleśnictwa Gościno zapas drewna na pniu wynosi aktualnie 7 mln 024 tys. m3. Przeciętna zasobność naszych drzewostanów jest równa 317 m3/ha i jest nieco wyższa od średniej krajowej (269 m3/ha). Roczne pozyskanie drewna wynosi około 150 tys. m3, co stanowi 2,1 % ogólnego zapasu drzewostanów. Przyrost bieżący roczny (miąższość o jaką przyrastają drzewostany w danym roku) wynosi 8,19 m3/ha. Roczne pozyskanie w rozmiarze mniejszym od bieżącego przyrostu miąższości pozwala na systematyczne zwiększanie się zasobów naszych lasów. Podstawą prowadzenia takiej gospodarki jest obowiązująca Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z późn. zmianami).

Wielkość użytkowania jest wynikiem potrzeb hodowlanych drzewostanów. Około 51 % pozyskiwanego drewna pochodzi z zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: czyszczenia późne, trzebieże wczesne i trzebieże późne, a pozostałe 49 % z cięć rębnych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Konsultacje w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy

Konsultacje w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy

Nadleśnictwo Gościno serdecznie zaprasza osoby i organizacje lokalne zainteresowane problematyką zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej do konsultacji w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy (ZLW).

Zespół Lokalnej Współpracy (ZLW) będzie organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z wyznaczaniem oraz zagospodarowaniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie nadleśnictwa. Zgodnie z założeniem Zarządzenia nr 58/2022 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych (BILP 8-9/2022) Zespół Lokalnej Współpracy składać się będzie z przedstawicieli samorządów oraz osób i przedstawicieli organizacji lokalnych zaangażowanych w problematykę leśną.
Regulamin pracy Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Gościno:
1.    Zespół Lokalnej Współpracy stanowi grupę doradczą i opiniotwórczą Dyrektora RDLP w Szczecinku w zakresie lasów o zwiększonej funkcji społecznej, powołaną na czas prac nad sporządzaniem projektu planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Gościno na lata 2026 – 2035.
2.    Praca w Zespole jest dobrowolna i ma charakter nieodpłatny (udział w pracach zespołu jest społeczny).
3.    Skład osobowy Zespołu jest podawany do publicznej wiadomości – członkowie Zespołu wyrażają na to zgodę.
4.    Ilość osób jest ograniczona w celu zapewnienia możliwości sprawnej pracy. Zespół składa się z grup interesariuszy np.: grupa społeczna, grupa samorządowa, grupa naukowa, grupa odbiorców drewna i wykonawców prac leśnych. Wskazane jest zachowanie równej liczby reprezentantów poszczególnych grup interesariuszy. Liczba ogólna członków Zespołu powinna wynosić około 20- 25 osób.
5.    Do zadań Zespołu należy:
•    rozpoznanie potrzeb i oczekiwań lokalnych społeczności w zakresie społecznych funkcji lasu,
•    analiza i opiniowanie zaproponowanego przez nadleśnictwo zasięgu lasów o zwiększonej funkcji społecznej,
•    opiniowanie zaprojektowanych wskazań gospodarczych,
•    opiniowanie propozycji zawartych w Programie Ochrony Przyrody,
•    przedstawiania innych opinii w miarę potrzeb.

Nabór do Zespołu Lokalnej Współpracy będzie prowadzony w terminie do 25.04.2024 roku.
Zgłoszeń można dokonywać poprzez formularz: https://forms.gle/Af4QmYNqaKWzZK2JA
lub telefonicznie pod numerem telefonu 694 470 725.