Wydawca treści
Gospodarka łowiecka
Gospodarka łowiecka w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie ustawy z dnia 13.10.1995 r. Prawo Łowieckie. Łowiectwo zdefiniowane jest tu jako element ochrony środowiska przyrodniczego i w rozumieniu ustawy oznacza ochronę zwierząt łownych i gospodarowanie ich zasobami zgodnie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej.
Całość objętych ustawą przepisów zawiera potwierdzenie wpływu zmieniających się warunków społecznych i gospodarczych na stosunek człowieka do przyrody i łowiectwa, wskazując zarazem na konieczność ochrony i hodowli zwierzyny dla potrzeb ogólnonarodowych.
Nadleśnictwo Gościno nadzoruje prowadzenie gospodarki łowieckiej w obrębie 16 obwodów łowieckich. Na nadzorowanym przez Nadleśnictwo obszarze łowieckim występują następujące gatunki zwierząt łownych: łosie, jelenie, sarny, dziki, borsuki, lisy, kuny, tchórze, zające, kuropatwy, dzikie kaczki, grzywacze.
W ramach zagospodarowania obwodów łowieckich pod kątem poprawy warunków bytowania zwierzyny wprowadza się dzikie drzewa owocowe i podszyty, zakłada remizy śródpolne, uprawia poletka łowieckie, utrzymuje się wodopoje oraz szereg urządzeń łowieckich (paśniki, lizawki itp.).
Najnowsze aktualności
Nowy Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościno
Nowy Nadleśniczy Nadleśnictwa Gościno
16 września 2024 roku Dyrektor RDLP w Szczecinku powołał Pana Bartłomieja Troczyńskiego na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Gościno.
Pan Bartłomiej Troczyński jest absolwentem Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych oraz zarządzania ryzykiem w otoczeniu drzew.
Od 18 lat związany jest zawodowo z Lasami Państwowymi. Ostatnio pracował w Nadleśnictwie Połczyn na stanowisku zastępcy nadleśniczego.
Polecane artykuły
Grzybobranie
Grzybobranie
Co najmniej 20 milionów kilogramów – tyle jadalnych grzybów czeka na nas każdego roku w polskich lasach.
W przeciwieństwie do wielu krajów, w Polsce ich zbieranie jest prawie nieograniczone, gdyż większość naszych lasów jest państwowa.
Grzybobranie to wręcz polska tradycja, to jednocześnie czynność mająca bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, zapewnia nam rozrywkę, wypoczynek a także oczywiście doznania kulinarne.
Przy okazji grzybobrania możemy podziwiać piękno lasów, cieszyć się zdrowym, świeżym powietrzem oraz bez ograniczeń korzystać z pozostałych darów leśnego runa.
Lasy Państwowe zapraszają miłośników grzybów do naszych wspólnych, zawsze otwartych lasów.