Wydawca treści
Użytkowanie lasu
W lasach Nadleśnictwa Gościno zapas drewna na pniu wynosi aktualnie 7 mln 024 tys. m3. Przeciętna zasobność naszych drzewostanów jest równa 317 m3/ha i jest nieco wyższa od średniej krajowej (269 m3/ha). Roczne pozyskanie drewna wynosi około 150 tys. m3, co stanowi 2,1 % ogólnego zapasu drzewostanów. Przyrost bieżący roczny (miąższość o jaką przyrastają drzewostany w danym roku) wynosi 8,19 m3/ha. Roczne pozyskanie w rozmiarze mniejszym od bieżącego przyrostu miąższości pozwala na systematyczne zwiększanie się zasobów naszych lasów. Podstawą prowadzenia takiej gospodarki jest obowiązująca Ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r. (z późn. zmianami).
Wielkość użytkowania jest wynikiem potrzeb hodowlanych drzewostanów. Około 51 % pozyskiwanego drewna pochodzi z zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: czyszczenia późne, trzebieże wczesne i trzebieże późne, a pozostałe 49 % z cięć rębnych.
Najnowsze aktualności
SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY
SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY
W dniu 19 września 2024 roku miało miejsce spotkanie terenowe Zespołu Lokalnej Współpracy.
Zespół ten działa w związku z opracowywaniem projektu planu urządzania lasu dla Nadleśnictwa Gościno, ze szczególnym uwzględnieniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa.
W terenie spotkali się pracownicy Nadleśnictwa, RDLP w Szczecinku, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (Oddział w Szczecinku) oraz przedstawiciele lokalnej społeczności, władz samorządowych i branży turystycznej.
Dyskutowano między innymi o oczekiwaniach ludności związanych z lasami, wyjaśniono także potrzeby leśników umożliwiające prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej oraz o drodze do celu, jakim jest niewątpliwie osiągnięcie kopromisu między wszystkimi zainteresowanyni grupami.
Gospodarka leśna opiera się na równowadze wszystkich funkcji lasu, m.in.: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej. Zachowanie tych funkcji szczególnie w odniesieniu do lasów na terenach o dużej presji społecznej wymaga wielu kompromisów.