Wydawca treści Wydawca treści

Turystyka i wypoczynek

W skład zagospodarowania turystycznego Nadleśnictwa Gościno wchodzą:

dwa miejsca biwakowania
•    w leśnictwie Sławoborze, w obrębie Gościno, nad jeziorem Leśnym w oddziale 338 d,
•    w leśnictwie Rzesznikowo, w obrębie Rymań, nad jeziorem Popiel w oddziale 539 k,

sześć miejsc postoju pojazdów
•    w leśnictwie Słowenkowo, w oddziale 274 b - przy drodze wojewódzkiej nr 112 (dawnej trasie Koszalin – Szczecin),
•    w leśnictwie Dębica, w oddziale 278 a - przy drodze wojewódzkiej nr 112 (dawnej trasie Koszalin – Szczecin),
•    w leśnictwie Rzesznikowo, w oddziale 515 c – nieopodal drogi wojewódzkiej nr 112 (dawnej trasy Koszalin – Szczecin) – przy drodze nad jezioro Popiel,
•    w leśnictwie Strachomino, w oddziale 301 d – przy drodze krajowej nr 11 Kołobrzeg – Koszalin,
•    w leśnictwie Trzynik, w oddziale 217 a – przy trasie Gościno – Trzynik, nad jeziorem Kamienica,
•    w leśnictwie Grzybowo, w oddziałach 203 d i 204 b – przy trasie Kołobrzeg – Dźwirzyno.

Przez najciekawsze fragmenty Nadleśnictwa przebiegają szlaki turystyczne oraz ścieżki rowerowe. Przy nich  umieszczono tablice informujące o przebiegu trasy, z krótkim opisem odwiedzanych miejsc. Głównym celem utworzenia ścieżek rowerowych i szlaków turystycznych było zachęcenie wypoczywających gości i miejscowej ludności do uprawiania aktywnego wypoczynku, pokazanie różnorodności biologicznej Nadleśnictwa, występujących tu form ochrony przyrody, przybliżenie problematyki gospodarki leśnej i ochrony przyrody oraz poszerzenie wiedzy przyrodniczo-leśnej.

W celu ukierunkowania ruchu turystycznego przez najciekawsze tereny Nadleśnictwa wyznaczono liczne szlaki przystosowane do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, wodnej i konnej.

Szlaki piesze
1. ,,Międzynarodowy Szlak Nadmorski” – kolor czerwony.  Szlak pieszy prowadzący wzdłuż morza. Na terenie nadleśnictwa od strony zachodniej szlak rozpoczyna się przed miejsco-wością Karcino. Prowadzi kolejno przez Dźwirzyno, północną stroną Grzybowa,
do Kołobrzegu.  Z Kołobrzegu prowadzi w kierunku Gąsek, przez Sianożęty i Ustronie Morskie. Długość szlaku to około 46 km.
2. ,,Szlak Solny” – kolor czerwony. Szlak pieszy prowadzący z Kołobrzegu do Karlina przez miejscowości: Bogucino, Czernin, Bardy, Włościbórz, Kłopotowo, Wrzosowo. Długość szlaku to około 37 km.  
3. ,,Szlak im. Jana Frankowskiego” – kolor zielony. Szlak przebiega od Kołobrzegu do Budzistowa o długości ok. 6 km.
4. Szlak pieszy tworzący pętle z Ustronia Morskiego, przez Sianożęty, Bagicz, (w kierunku pomników przyrody dębów: „Bolesława”, „Warcisława”), Kukinia, Rusowo, Gwizd, Wieniotowo, do Ustronia Morskiego – kolor zielony o długości ok 26 km.
5. ,,Szlak pieszy przez krainę Parsęty” – od Skoczowa przez Włościbórz do wsi Bardy o długości ok. 16km.

Szlaki rowerowe
1. Międzynarodowy szlak nadmorski R10
Trasa prowadzi przez Polskę, Niemcy, Danię, Szwecję, Finlandię, Rosję, Estonię Łotwę i Litwę. Na terenie naszego kraju przebiega województwa: zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie – łącznie ok. 1160 km. Na trasie warto zobaczyć pas wydm objętych ochroną krajobrazową ze względu na porastającą je roślinność oraz Park Zachodni ciągnący się od Grzybowa do ul. Wiosennej. W Kołobrzegu – pomniki przyrody w dzielnicy uzdrowiskowej: kasztan (ul. Spacerowa), aleja grabowa (ul. Towarowa), cedr
i ostrokrzew kolczasty (ul. Norwida). Jadąc dalej w kierunku Ustronia, przejeżdżamy przez Ekopark. W zasięgu nadleśnictwa szlak ma długość około 38km. Miejscowości na trasie: Dźwirzyno, Grzybowo, Kołobrzeg, Podczele, Bagicz, Sianożęty, Ustronie Morskie.
Nawierzchnie: asfalt, grunt, bruk.

2. Szlak ku słońcu
Biegnie przez malownicze, czyste ekologicznie tereny. W Kołobrzegu warto zobaczyć liczne pomniki przyrody. W Grzybowie torfowiska z Owczym Bagnem oraz porastające brzeg nadmorski rośliny w pasie chronionego krajobrazu. Warte uwagi są również miejsca wokół jeziora Borek. Długość szlaku to około 40 km. Miejscowości na trasie: Kołobrzeg, Grzybowo, Dźwirzyno, Głowaczewo, Karcino, Sarbia, Drzonowo, Nowogardek, Nowy Borek, Stary Borek, Grzybowo, Kołobrzeg. Nawierzchnie: asfalt, grunt, beton.

3. Szlak bocianich gniazd
Przebiega przez miejsca lęgowe bocianów. Na trasie watro zwrócić uwagę na powygi-nane sosny i dęby rosnące w pasie nadmorskim oraz stanowiący osobliwość przyrody bór bażynowy. W Karcinie, koło kościoła, rośnie 27 lip drobnolistnych oraz dąb szypułkowy. Drzewa wpisane są do rejestru pomników przyrody. Długość szlaku to około 27 km.
Miejscowości na trasie: Kołobrzeg, Grzybowo, Dźwirzyno, Głowaczewo, Nowogardek, Drzonowo, Sarbia, Karcino, Dźwirzyno, Grzybowo, Kołobrzeg. Nawierzchnie: asfalt, grunt, bruk.

4. Szlak wokół jeziora Resko
Trasa rozpoczyna się w Kołobrzegu przy warzelni soli. Nieopodal znajduje się źródełko solankowe, które warto zobaczyć. Jadąc trasą wokół jeziora Resko Przymorskie zobaczymy wiele gatunków fauny i flory . Długość szlaku to około 52 km. Miejscowości na trasie: Kołobrzeg, Korzystno, Stary Borek, Nowy Borek, Głowaczewo, Karcino, Bieczyno, Gorzysław, Trzebusz, Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo, Kołobrzeg. Nawierzchnie: asfalt, grunt, beton.

5. Ustrońska Pętla
W Bagiczu jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż obszaru, który do 1992 r. był wojsko-wym lotniskiem radzieckim. Po przejeździe przez drogę Kołobrzeg–Koszalin wjeżdżamy do Lasu Kołobrzeskiego. Właśnie tu rósł jeden z najstarszych (ponad 800-letni) dębów
w Polsce „Bolesław”, a 2 km dalej rośnie ok. 650-letni „Warcisław”. Jadąc w pasie nadmorskim, możemy na wydmach dostrzec mikołajka nadmorskiego. Długość szlaku około 31 km.
Miejscowości i punkty na trasie: Ustronie Morskie, Sianożęty, Bagicz, Dąb Bolesław, Dąb Warcisław, Malechowo, Kukinia, Rusowo, Gwizd, Wieniatowo, Ustronie Morskie.
Nawierzchnie: asfalt, bruk, beton, grunt.

6. Szlak do najstarszych dębów w Polsce (błękitny)
Prowadzi do najbardziej wiekowych drzew w kraju – liczącego ponad 800 lat Bolesława (drzewo to zostało przewrócone przez wichurę w 2016 roku) oraz ok. 650-letniego Warcisława. W Rusowie warto odwiedzić park podworski, w którym rosną ciekawe i stare drzewa. Park jest oznakowany i wiedzie przez niego ścieżka edukacyjna. Długość szlaku to około 31 km. Miejscowości i punkty na trasie: Kołobrzeg, Stramniczka, Dąb Warcisław, Dąb Bolesław, Bagicz, Podczele, Kołobrzeg. Nawierzchnie: asfalt, bruk, beton, grunt.

7. Szlak po nasypie kolejki wąskotorowej
Najdłuższa ścieżka rowerowa w Powiecie Kołobrzeskim, licząca około 57 km, biegnie po nasypach kolejki wąskotorowej. Omija drogi główne i przebiega gminy: Gościno, Karlino, Kołobrzeg, Rymań oraz Siemyśl. Powstała przy współpracy ze Związkiem Miast i Gmin
Dorzecza Parsęty. Prowadzi z Kołobrzegu do Karlina, przy czym w Gościnie (17,9 km) rozwidla się: na południe wiedzie do Dargocic (4,8 km); na południowy zachód – przez Rymań nad jezioro Popiel (23,4 km); na północ – przez Charzyno do  Kołobrzegu. Nawierzchnia: asfalt.

Szlaki kajakowe
1.  Szlak prowadzący rzeką Parsętą na odcinku od Karlina do Kołobrzegu o długości około 45 km.
2.  Szlak prowadzący po rzece Mołstowa, w zasięgu Nadleśnictwa ma długość około 22 km.

Szlaki Konne
Szlak w zasięgu Nadleśnictwa zaczyna się w pobliżu miejscowości Karcino. Przebiega w pobliżu miejscowości: Przećmino, Charzyno, Ząbrowo, Pustary, Świelubie, Włościbórz, Piotrowice, Kłopotowo, Wrzosowo Mierzyn, Warnino i dalej w kierunku Kraśnika Koszalińskiego - o długości  w zasięgu Nadleśnictwa około 45 km.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Udział Nadleśnictwa Gościno w lokalnych wydarzeniach

Udział Nadleśnictwa Gościno w lokalnych wydarzeniach

Śpieszymy z małym podsumowaniem okresu wiosenno-letniego w ramach spotkań z Państwem, organizowanych na terenie Nadleśnictwa Gościno przez różne jednostki. W ostatnim czasie działo się naprawdę dużo, nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń. Chcielibyśmy chodź troszkę podzielić się z Państwem wrażeniami oraz fotorelacją.

IV Festiwal Wczesnośredniowieczny w Budzistowie

W wielką wyprawę do czasów pierwszych Piastów zabrali nas odtwórcy historyczni, przedstawiciele dawnych rzemiosł oraz edukatorzy. W programie Festiwalu przewidziano między innymi pokazy i warsztaty historyczne, pokaz ptaków drapieżnych, walki wojów oraz prelekcje dotyczące wczesnego średniowiecza. Nadleśnictwo Gościno na swoim stoisku edukacyjnym przygotowało wiele atrakcji.
Na uczestników czekały konkursy z nagrodami, leśna krzyżówka, liczne zabawy sportowe (przeciąganie liny, skakanie w workach itp.) oraz materiały edukacyjne, których celem było kreowanie proekologicznych postaw wobec przyrody.

Rodzinny Festyn w Robuniu „Razem Odbudujemy Dom”

W niedzielę 12 czerwca 2022r. spotkaliśmy się na terenie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Robuniu, aby wspomóc rodzinę, która w wyniku pożaru straciła swój dom. Pogoda dopisała, atmosfera była przednia, a każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie i swojej rodziny. Przygotowanych było wiele atrakcji. Nadleśnictwo Gościno przygotowało niezwykle ciekawe stoisko edukacyjne o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Wolontariuszom w trakcie całej imprezy udało się zebrać pokaźną kwotę 19 200 zł, która w całości została przekazana potrzebującej rodzinie.

Akcja „Czysta Polska”

Wydarzenie zostało zainicjonowane w związku z podpisaniem Porozumienia między Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych a Stowarzyszeniem Czysta Polska. W całym kraju odbył się cykl spotkań proekologicznych mających na celu czynne zaangażowanie społeczeństwa na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.  Nadleśnictwo Gościno udostępniło sadzonki dębu dla przybyłych gości. Oczywiście nie zabrakło stoiska edukacyjno-promocyjnego, na którym czekało wiele nowych wyzwań.

Dzień Leśnika

Z okazji Dnia Leśnika postanowiliśmy przeprowadzić dzień otwarty dla lokalnej społeczności. Przy siedzibie nadleśnictwa zaplanowaliśmy m.in. stoisko edukacyjne, animacje dla dzieci (malowanie twarzy i leśne tatuaże), grę XXL o zachowaniu się w lesie, malowanie na drewnie, seanse filmowe o tematyce przyrodniczej. Głównym celem wydarzenia było pokazanie zawodu leśnika. Można było spróbować swoich sił w odbieraniu drewna, poznać sprzęt, jakim na co dzień posługuje się leśnik w terenie. Zapraszamy do obejrzenia filmu, ilość chętnych zaskoczyła nas bardzo pozytywnie. Mamy nadzieje, że w przyszłym roku również tak licznie Państwo nas odwiedzą.
 

Finał akcji Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata

17 września  w godzinach od 12:00 do 15:00 na wszystkich, którzy pojawili się w parku przy ul. Frankowskiego czekało mnóstwo atrakcji. W programie przewidziano m.in. animacje i zabawy dla dzieci, leśne kalambury, rodzinny quiz tematyczny, warsztaty ekologiczne "Ogrody w szkle i Kokedama", malowanie twarzy, stoiska partnerów festynu, oprawa muzyczna DjDeyaj oraz malowanie na mega płótnie.
Na stoisku nadleśnictwa przygotowano gry i zabawy o tematyce leśnej,  za pomocą puzzli 3D omówiliśmy warstwy oraz funkcje lasu. Nie zabrakło upominków dla każdego uczestnika zabawy. Wydarzenie było podsumowaniem Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata.

Bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w tak ważnych wydarzeniach dla naszego regionu. Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a gościom za uczestnictwo w przygotowanych stoiskach.