Certyfikaty Certyfikaty

Drzewostany referencyjne

Ostoje różnorodności biologicznej  to obszary wyłączone z użytkowania gospodarczego. Możliwość prowadzenia w nich prac związanych z pozyskaniem drewna zachodzi jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach (np. z przyczyn bezpieczeństwa,  p.poż.,  przejezdności dróg itp.) i każdorazowo musi być uzgodniona z nadleśniczym bądź jego zastępcą. Sposób prowadzenia tych prac nie może w żaden sposób naruszać charakteru ostoi.
Celem ochrony terenów różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych jest między innymi poprawa warunków bytowania i rozwoju organizmów żywych, w tym tych związanych z rozkładającym się drewnem. Dlatego też w ostojach nie usuwa się posuszu oraz wszelkiego martwego drewna tak na pniu jak i leżącego.
Ogólna powierzchnia ostoi różnorodności biologicznej  w Nadleśnictwie Gościno wynosi  1830,65 ha co stanowi 8% powierzchni leśnej nadleśnictwa.
Powierzchnię poszczególnych ostoi różnorodności biologicznej przedstawia poniższa tabela.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY

SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY

W dniu 19 września 2024 roku miało miejsce spotkanie terenowe Zespołu Lokalnej Współpracy.

Zespół ten działa w związku z opracowywaniem projektu planu urządzania lasu dla Nadleśnictwa Gościno, ze szczególnym uwzględnieniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa.

W terenie spotkali się pracownicy Nadleśnictwa, RDLP w Szczecinku, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (Oddział w Szczecinku) oraz przedstawiciele lokalnej społeczności, władz samorządowych i branży turystycznej.

Dyskutowano między innymi o oczekiwaniach ludności związanych z lasami, wyjaśniono także potrzeby leśników umożliwiające prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej oraz o drodze do celu, jakim jest niewątpliwie osiągnięcie kopromisu między wszystkimi zainteresowanyni grupami.

Gospodarka leśna opiera się na równowadze wszystkich funkcji lasu, m.in.: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej. Zachowanie tych funkcji szczególnie w odniesieniu do lasów na terenach o dużej presji społecznej wymaga wielu kompromisów.