Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Gościno w granicach zbliżonych do obecnego stanu utworzone zostało na podstawie zarządzenia Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 10.11.1978 r.
W skład Nadleśnictwa weszły obręby: Dygowo, Gościno, Rymań i Nosowo. Wcześniej obręby te stanowiły samodzielne Nadleśnictwa.
Trzon powierzchni lasów tworzących ówczesne Nadleśnictwo Gościno powstał z upaństwowienia lasów prywatnych, przeważnie wielkiej i drobnej własności poniemieckiej - ok. 9800 ha (65 %), W skład Nadleśnictwa weszły także dawne Lasy Państwowe o powierzchni - ok. 2500 ha (17 %), upaństwowione lasy komunalne miasta Kołobrzeg - ok. 1700 ha (11 %) oraz inne grunty, głównie przydzielone do zalesień - ok. 1000 ha (7 %). W następnych latach wzrost powierzchni ogólnej Nadleśnictwa następował poprzez przyjmowanie pod zalesienia gruntów niskiej jakości drobnych kompleksów lasów i różnego rodzaju nieużytków.

W drzewostanach sosnowych i mieszanych stosowano zrębowy sposób użytkowania. Odnowienia głównie prowadzono sztucznie sosną z domieszką świerka, dębu, buka i brzozy. Odnowienia buka i dębu osiągano z obsiewu naturalnego ze sztucznym uzupełnieniem sosną. Na uznanie zasługuje fakt, że powierzchnie zabagnione i nadmiernie uwilgotnione były zmeliorowane siecią rowów otwartych.

Po wojnie, od 1946 do 1952 roku gospodarkę w omawianych lasach prowadzono na podstawie przybliżonej tabeli klas wieku. Od 1952 roku obowiązywał plan prowizorycznego urządzania gospodarstwa leśnego. W roku 1945 przeprowadzona została rewizja użytkowania przedrębnego, a w roku 1946 rębnego. Pierwszy plan definitywnego urządzania lasu sporządzono w 1965 roku.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Konsultacje w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy

Konsultacje w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy

Nadleśnictwo Gościno serdecznie zaprasza osoby i organizacje lokalne zainteresowane problematyką zagospodarowania lasów o zwiększonej funkcji społecznej do konsultacji w ramach Zespołu Lokalnej Współpracy (ZLW).

Zespół Lokalnej Współpracy (ZLW) będzie organem doradczym i opiniodawczym w sprawach związanych z wyznaczaniem oraz zagospodarowaniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie nadleśnictwa. Zgodnie z założeniem Zarządzenia nr 58/2022 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych (BILP 8-9/2022) Zespół Lokalnej Współpracy składać się będzie z przedstawicieli samorządów oraz osób i przedstawicieli organizacji lokalnych zaangażowanych w problematykę leśną.
Regulamin pracy Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Gościno:
1.    Zespół Lokalnej Współpracy stanowi grupę doradczą i opiniotwórczą Dyrektora RDLP w Szczecinku w zakresie lasów o zwiększonej funkcji społecznej, powołaną na czas prac nad sporządzaniem projektu planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Gościno na lata 2026 – 2035.
2.    Praca w Zespole jest dobrowolna i ma charakter nieodpłatny (udział w pracach zespołu jest społeczny).
3.    Skład osobowy Zespołu jest podawany do publicznej wiadomości – członkowie Zespołu wyrażają na to zgodę.
4.    Ilość osób jest ograniczona w celu zapewnienia możliwości sprawnej pracy. Zespół składa się z grup interesariuszy np.: grupa społeczna, grupa samorządowa, grupa naukowa, grupa odbiorców drewna i wykonawców prac leśnych. Wskazane jest zachowanie równej liczby reprezentantów poszczególnych grup interesariuszy. Liczba ogólna członków Zespołu powinna wynosić około 20- 25 osób.
5.    Do zadań Zespołu należy:
•    rozpoznanie potrzeb i oczekiwań lokalnych społeczności w zakresie społecznych funkcji lasu,
•    analiza i opiniowanie zaproponowanego przez nadleśnictwo zasięgu lasów o zwiększonej funkcji społecznej,
•    opiniowanie zaprojektowanych wskazań gospodarczych,
•    opiniowanie propozycji zawartych w Programie Ochrony Przyrody,
•    przedstawiania innych opinii w miarę potrzeb.

Nabór do Zespołu Lokalnej Współpracy będzie prowadzony w terminie do 25.04.2024 roku.
Zgłoszeń można dokonywać poprzez formularz: https://forms.gle/Af4QmYNqaKWzZK2JA
lub telefonicznie pod numerem telefonu 694 470 725.