Wydawca treści
Historia
Nadleśnictwo Gościno w granicach zbliżonych do obecnego stanu utworzone zostało na podstawie zarządzenia Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 10.11.1978 r.
W skład Nadleśnictwa weszły obręby: Dygowo, Gościno, Rymań i Nosowo. Wcześniej obręby te stanowiły samodzielne Nadleśnictwa.
Trzon powierzchni lasów tworzących ówczesne Nadleśnictwo Gościno powstał z upaństwowienia lasów prywatnych, przeważnie wielkiej i drobnej własności poniemieckiej - ok. 9800 ha (65 %), W skład Nadleśnictwa weszły także dawne Lasy Państwowe o powierzchni - ok. 2500 ha (17 %), upaństwowione lasy komunalne miasta Kołobrzeg - ok. 1700 ha (11 %) oraz inne grunty, głównie przydzielone do zalesień - ok. 1000 ha (7 %). W następnych latach wzrost powierzchni ogólnej Nadleśnictwa następował poprzez przyjmowanie pod zalesienia gruntów niskiej jakości drobnych kompleksów lasów i różnego rodzaju nieużytków.
W drzewostanach sosnowych i mieszanych stosowano zrębowy sposób użytkowania. Odnowienia głównie prowadzono sztucznie sosną z domieszką świerka, dębu, buka i brzozy. Odnowienia buka i dębu osiągano z obsiewu naturalnego ze sztucznym uzupełnieniem sosną. Na uznanie zasługuje fakt, że powierzchnie zabagnione i nadmiernie uwilgotnione były zmeliorowane siecią rowów otwartych.
Po wojnie, od 1946 do 1952 roku gospodarkę w omawianych lasach prowadzono na podstawie przybliżonej tabeli klas wieku. Od 1952 roku obowiązywał plan prowizorycznego urządzania gospodarstwa leśnego. W roku 1945 przeprowadzona została rewizja użytkowania przedrębnego, a w roku 1946 rębnego. Pierwszy plan definitywnego urządzania lasu sporządzono w 1965 roku.
Najnowsze aktualności
Relacja z rajdu do dębów w Gminie Ustronie Morskie
Relacja z rajdu do dębów w Gminie Ustronie Morskie
XXI Rajd Rowerowo-Pieszy do Wielowiekowych Dębów w Gminie Ustronie Morskie.
W dniu 19 sierpnia 2021 roku odbył się "XXI Rajd Rowerowo-Pieszy do Wielowiekowych Dębów w Gminie Ustronie Morskie". Został on zorganizowany przez Nadleśnictwo Gościno oraz Urząd Gminy Ustronie Morskie. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 60 uczestników. Główny etap rajdu kończył się przy „Bolesławie”. Na wydarzenie można było dojechać rowerem, ustrońską ciuchcią lub dojść na pieszo. Przed wyjazdem odbyło się znakowanie rowerów. Trasę zabezpieczali policjanci z Ustronia Morskiego.
Dąb „Bolesław” rósł na terenie Leśnictwa Bagicz. Zyskał on swoją nazwę w dniu 19 sierpnia 2000 roku dla uczczenia króla polskiego Bolesława Chrobrego i jego historycznej zasługi w dziele utworzenia w roku 1000 Biskupstwa w Kołobrzegu. Drzewo to, mimo, iż runęło podczas wichury w 2016 roku, nadal budzi podziw.
Na miejscu na gości czekały liczne atrakcje, m.in. koło fortuny, leśna krzyżówka, zabawy sportowe, rozpoznawanie gatunków drzew i tropów zwierząt, poczęstunek oraz materiały edukacyjne, których celem było kreowanie proekologicznych postaw wobec przyrody . Uczestnicy bawili się podczas gier i konkursów, wysłuchali prelekcji dotyczącej Dębów i historii Gminy Ustronie Morskie. Każdy miał możliwość uczestniczyć w gimnastyce wśród drzew. Na koniec odbył się quiz "Echa leśne", w którym 10 najlepszych uczestników otrzymało karty podarunkowe o wartości 100 zł każda. Nadleśnictwo otrzymało dofinansowanie na przeprowadzenie wydarzenia w zakresie edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa i promocji Lasów Państwowych z Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.
Bardzo się cieszymy, że możemy uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu dla naszego regionu. Dziękujemy Gminie Ustronie Morskie za owocną współpracę a gościom za udział. Mamy nadzieje, że spotkamy się za rok.
Poniżej link do filmu z wydarzenia, zobaczcie jak się bawiliśmy.