Wydawca treści
Historia
Nadleśnictwo Gościno w granicach zbliżonych do obecnego stanu utworzone zostało na podstawie zarządzenia Naczelnego Dyrektora Lasów Państwowych z dnia 10.11.1978 r.
W skład Nadleśnictwa weszły obręby: Dygowo, Gościno, Rymań i Nosowo. Wcześniej obręby te stanowiły samodzielne Nadleśnictwa.
Trzon powierzchni lasów tworzących ówczesne Nadleśnictwo Gościno powstał z upaństwowienia lasów prywatnych, przeważnie wielkiej i drobnej własności poniemieckiej - ok. 9800 ha (65 %), W skład Nadleśnictwa weszły także dawne Lasy Państwowe o powierzchni - ok. 2500 ha (17 %), upaństwowione lasy komunalne miasta Kołobrzeg - ok. 1700 ha (11 %) oraz inne grunty, głównie przydzielone do zalesień - ok. 1000 ha (7 %). W następnych latach wzrost powierzchni ogólnej Nadleśnictwa następował poprzez przyjmowanie pod zalesienia gruntów niskiej jakości drobnych kompleksów lasów i różnego rodzaju nieużytków.
W drzewostanach sosnowych i mieszanych stosowano zrębowy sposób użytkowania. Odnowienia głównie prowadzono sztucznie sosną z domieszką świerka, dębu, buka i brzozy. Odnowienia buka i dębu osiągano z obsiewu naturalnego ze sztucznym uzupełnieniem sosną. Na uznanie zasługuje fakt, że powierzchnie zabagnione i nadmiernie uwilgotnione były zmeliorowane siecią rowów otwartych.
Po wojnie, od 1946 do 1952 roku gospodarkę w omawianych lasach prowadzono na podstawie przybliżonej tabeli klas wieku. Od 1952 roku obowiązywał plan prowizorycznego urządzania gospodarstwa leśnego. W roku 1945 przeprowadzona została rewizja użytkowania przedrębnego, a w roku 1946 rębnego. Pierwszy plan definitywnego urządzania lasu sporządzono w 1965 roku.
Najnowsze aktualności
SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY
SPOTKANIE ZESPOŁU LOKALNEJ WSPÓŁPRACY
W dniu 19 września 2024 roku miało miejsce spotkanie terenowe Zespołu Lokalnej Współpracy.
Zespół ten działa w związku z opracowywaniem projektu planu urządzania lasu dla Nadleśnictwa Gościno, ze szczególnym uwzględnieniem lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach będących w zarządzie Nadleśnictwa.
W terenie spotkali się pracownicy Nadleśnictwa, RDLP w Szczecinku, Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (Oddział w Szczecinku) oraz przedstawiciele lokalnej społeczności, władz samorządowych i branży turystycznej.
Dyskutowano między innymi o oczekiwaniach ludności związanych z lasami, wyjaśniono także potrzeby leśników umożliwiające prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej oraz o drodze do celu, jakim jest niewątpliwie osiągnięcie kopromisu między wszystkimi zainteresowanyni grupami.
Gospodarka leśna opiera się na równowadze wszystkich funkcji lasu, m.in.: przyrodniczej, społecznej i gospodarczej. Zachowanie tych funkcji szczególnie w odniesieniu do lasów na terenach o dużej presji społecznej wymaga wielu kompromisów.