Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Prace z zakresu hodowli lasu głównie obejmują :
•    prowadzenie odnowień naturalnych z samosiewów,
•    odnowienia powierzchni zrębowych,
•    zalesienia gruntów porolnych,
•    poprawki (dosadzanie sadzonek w uprawach leśnych w miejscach, gdzie zasadzone sadzonki nie rokują przyszłości lub obumarły),
•    prace pielęgnacyjne (pielęgnowanie gleby, czyszczenia wczesne, czyszczenia późne, trzebieże wczesne, trzebieże późne).
Wielkość wykonanych w poszczególnych latach zabiegów wynika głównie z potrzeb hodowlanych drzewostanów. I tak: ilość odnowień zależy od ilości cięć odnowieniowych w minionych latach; rozmiar pielęgnowania gleby uzależniony jest od ilości upraw leśnych i stopnia ich zachwaszczenia, ilość czyszczeń i trzebieży zależy m.in. od udziału drzewostanów w poszczególnych przedziałach wiekowych, a także od dynamiki ich wzrostu, intensywności zabiegów w poprzednim nawrocie.
Rocznie zostaje odnowionych ponad 140 ha powierzchni, w tym ok. 20 ha to odnowienia naturalne. Na przestrzeni ostatnich 15 lat Nadleśnictwo przyjmowało średnio ok. 75 ha gruntów rolnych rocznie, które sukcesywnie podlegają zalesieniu. Także rocznie ponad 1000 ha podlega zabiegom pielęgnacyjnym (wykaszanie traw wokół sadzonek, czyszczenia wczesne i późne).


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzątanie Bałtyku

Sprzątanie Bałtyku

Fundacja Nasza Ziemia i Fundacja Sprzątanie Świata – Polska zapraszają wszystkich do przyłączenia się do Międzynarodowego Sprzątania Bałtyku.

Hasło tegorcznej Kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku brzmi: „Bałtyk też może... ...być czysty ...być bioróznorodny ...być pełen ryb". Kampania ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na złożoność problemów dotyczących Bałtyku oraz zainspirowanie do działania na rzecz jego skutecznej ochrony.
Wydarzeniem kulminacyjnym kampanii MSB będzie przemarsz zespołu obu Fundacji wraz z lokalnymi partnerami i wszystkimi chętnymi wybrzeżem otwartego morza od Międzyzdrojów do Helu. Podczas marszu, który trwać będzie od 16-go do 28-go lipca 2012r. przeprowadzony zostanie monitoring wybranych elementów środowiska przyrodniczego i czystości nadbałtyckich plaż. Marsz Bałtycki rozpoczną i zakończą happeningi w Międzyzdrojach, w Helu i na trasie marszu, zorganizowane wspólnie z lokalnymi partnerami m.in.: Wolińskim Parkiem Narodowym, Stacją Morską Uniwersytetu Szczecińskiego, Słowińskim Parkiem Narodowym oraz Stacją Morską Uniwersytetu Gdańskiego. Udział w Marszu Bałtyckim potwierdziła Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego. Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach Kampanii MSB są jednocześnie częścią obchodów Europejskich Tygodni Ryb, koordynowanych przez międzynarodową koalicję OCEAN2012.

MARSZ BAŁTYCKI FUNDACJI NASZA ZIEMIA
Międzyzdroje - Hel
16 - 28 Lipca

Przyłącz się do Marszu Bałtyckiego – nasz wspólny głos zostanie usłyszany! Napisz
e-mail na fundacja@naszaziemia.pl z zapytaniem kiedy uczestnicy Marszu Bałtyckiego będą przechodzić przez Twoją miejscowość i dołącz do nas na 1 kilometr, 1 godzinę lub na tyle ile starczy Ci chęci i sił. Twoje symboliczne poparcie dla naszego apelu wyrażone w ten sposób stanie się pozytywną motywacją dla polityków i decydentów do walki o czyste, różnorodne biologicznie i pełne ryb Morze Bałtyckie!

Więcej informacji na temat Kampanii Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku oraz obchodów Europejskich Tygodni Ryb znajdą Państwo na  www.naszaziemia.pl oraz na www.ocean2012.eu